Остання редакція: 2024-04-29
Анотація
На даний час розроблено, досліджено та впроваджено велику кількість різноманітних оптичних вузлів юстирування. Вони відрізняються принципом дії та конструкційними елементами. Існують вузли, що забезпечують юстирування оптичних деталей навколо однієї осі [1]. Зрозуміло, що більш просунутими та ефективними є пристрої юстирування, що забезпечують юстирування навколо двох осей [2]. У таких пристроях конструкційно із використанням відповідних елементів чітко зафіксовано положення осей юстирування.
Але існують конструкції вузлів у яких не можна точно визначити положення осей, навколо яких відбувається поворот оптичної деталі. То яким чином відхилятиметься робоча поверхня оптичної деталі, що підлягає юстируванню, можна визначити лише в результаті проведення експериментальних або теоретичних досліджень. Головна мета дослідження – визначення закономірностей руху оптичної деталі в процесі регулювання її положення та розуміння яким чином відхилятиметься проміння, що взаємодіятиме з оптичною деталлю, яку встановлено у досліджуваному вузлі юстирування.
В результаті проведених експериментальних досліджень отримано відповідні залежності, що визначають закономірності переміщення оптичної деталі вузла та відхилення лазерного променя. Для обґрунтування конфігурації траєкторії за якою рухається відхилений промінь було розроблено розрахункову схему, що дозволяє точно визначити характеристики руху.
Експериментальні та теоретичні дослідження показали, що траєкторія, за якою рухається промінь в процесі юстирування у досліджуваному вузлі, є і справді достатньо складною. Вона складається з двох напівеліпсів, що мають різні за величиною напіввісі. При чому, зі збільшенням кута нахилу α поверхонь клинів та кута падіння променя φ на поверхню оптичної деталі, траєкторія більше відхилятиметься від еліпса.
Дослідження показали можливості застосування даного вузла юстирування у різних конструкціях оптичних систем лазерного технологічного обладнання та передбачування траєкторії руху лазерного проміння при взаємодії з оптичною деталлю, що встановлено у вузлі.
Ключові слова
Посилання
[1] Вузол юстирування сферичного дзеркала. О. В. Омельченко, В. Л. Дубнюк, О. І. Горобець. Збірка праць Міжнародної науково-технічної конференції молодих вчених та студентів «Інновації молоді в машинобудуванні 2021», – Київ: КПІ ім. Ігоря Сікорського, ММІ, 2021, № 3, стор. 28-33.
[2] Розробка вузла юстирування лінзи позитивної із застосуванням циліндричних пружин стискання та його моделювання. Савченко О. А., Дубнюк В. Л. Збірка праць Міжнародної науково-технічної конференції молодих вчених та студентів «Інновації молоді в машинобудуванні 2020», – Київ, КПІ ім. Ігоря Сікорського, № 2, 2020, стор. 159-162.