Наукові конференції України, Інновації молоді в машинобудуванні 2021

Розмір шрифту: 
Саморобні верстати: передумови проектування
Р. В. Вегерук, І. І. Верба

Остання редакція: 2021-05-18

Анотація


УДК 621.9.04
Р. В. Вегерук, І.І Верба
Національний технічний університет України „Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського“, м. Київ, Україна

Саморобні верстати: передумови проектування

Сучасний ринок пропонує значну кількість ручних інструментів і різноманітних модулів для спрощення обробки (виготовлення) різних виробів в домашніх умовах, але досить часто здійснити обробку „на коліні“ виявляється дуже складно. В такій ситуації виникає потреба в створенні додаткових пристроїв, які забезпечать принаймні переміщення обробних модулів і пристроїв базування та утримання (затиск) оброблюваних деталей не руками, а з елементів несучої системи, яка за функціями подібна в першу чергу станинам верстатів. Мінімальний набір: верстак та лещата. Але такий варіант не є зручним (верстак громіздкий і займає постійне місце) та має обмежені можливості: інструмент знову знаходиться в руках користувача, що придатне не для будь-якої обробки. Отже такий варіант потребує модернізації – точніше повної заміни, якщо ми бажаємо мати широкі технологічні можливості.
З використанням стандартних верстатних профілів стає можливим створити конструкцію досить компактну (до того ж розбірну), з напрямними для потрібних модулів причому, можна передбачити різні варіанти напрямків руху, тобто конструкцію з можливістю зміни компоновки, а при бажанні і зміни типу виконуваних операцій. Звичайно не треба забувати, що конструкція, яка претендує на статус верстата, повинна відповідати певним вимогам. Розробка з використанням підходу „за конструктивними міркуваннями“ можлива, але залишається значна ймовірність помилок, які можуть призвести до недостатньої жорсткості і навіть міцності такої „станини“. Залучаючи на допомогу CAD-систему, наприклад Autodesk Inventor, стає можливим побудувати модель такої конструкції і визначити раціональні її параметри, а також розглянути варіанти компонувань для такого верстата, які дозволять легко змінювати його призначення і, відповідно, перетворять на багатоопераційний (звичайно з поправкою на те, що переналагоджування на інший вид операції доведеться виконувати вручну). Умовою є створення свого роду консультативного сайту, на якому можна було б скористатися готовим фрагментом методики CAD системи за принципом калькулятора-онлайн.

Ключові слова


саморобний верстат, вимоги до саморобного верстата, використання побутового верстата, компоновка верстата, несуча система

Посилання


1. Акимочкин А.А., РыжакинаТ.Г. Современные тенденции и перспективы развития станкостроения России // Фундаментальные исследования. – 2014. – №9-1 – С. 128-133; – URL: http://www.fundamental-research.ru/ru/article/view?id=34656 (дата обращения: 10.05.2021).
2. Чебан В. А. Самодельные станки и инструменты. / Серия «Для дома и зароботка». Ростов н/Д: Феникс, 2001. – 160 с.
3. Самодельные станки своими руками –URL:https://ukrlot.com/samodelnye_stanki_svoimi_rukami.html
4. Самодельные станки из фанеры.–URL:https://bit.ly/3heEqqG
5. Многофункциональный бытовой деревообрабатывающий станок: правила приобретения и важные особенности эксплуатации. – URL:
https://housechief.ru/mnogofunkcionalnyjj-bytovojj-derevoobrabatyvayushhijj-stanok.html
6. ЧПУ станок своими руками – URL:http://stanport.ru/StankiChpu/
7. Метлов В.И.Самодельные деревообрабатывающие станки и работа на них. – Ростов н/Д: Феникс, Москва: Цитадель-трейд, 2005. – 304.с