Наукові конференції України, Інновації молоді в машинобудуванні 2021

Розмір шрифту: 
У витоків верстатобудування. А.К.Нартов – видатний механік і винахідник ХУІІІ ст., «царьов токар»
Є. В. Білоброва, О. А. Кірієнко

Остання редакція: 2021-05-16

Анотація


Андрій Костянтинович Нартов – творець нових токарних верстатів, «особистий токар Петра І», винахідник у галузі артилерії, монетного виробництва, медальєрного мистецтва, народився 28 березня (10 квітня) 1693 р.. У 1705 р. у віці 12-ти років він вже працював токарем у майстерні при московській школі математичних і навігаційних наук – першому технічному навчальному закладі в Росії. У цій школі, заснованій Петром І, талановитий юнак зміг отримати початкові знання. У 1712 р. Петро І викликав Андрія Нартова до Петербургу, де влаштував його у свою власну «токарню» та потім не розлучався з ним до самої своєї смерті. Для ознайомлення з зарубіжною технікою Нартов був посланий за кордон, де йому було доручено збирати відомості про винаходи та нові машини.
У 1718 р. Нартов винайшов унікальний, єдиний на той період верстат із супортом для виточування найскладніших рисунків «троянд» на опуклих поверхнях. Принцип дії створеного Нартовим супорта (“педестальця”), що переміщувався за допомогою гвинтової пари, не змінився й до нашого часу. Створений Нартовим механічний супорт для металообробних верстатів на 75 років випередив аналогічний винахід англійця Мослєя, (1797 р.) та зберігається тепер у Науковому музеї в Лондоні. У 1720-х роках Нартов почав створювати машини для виготовлення металевих деталей інших машин, так, у 1721 р. він побудував верстат для нарізування зубчастих коліс. У 1725-1750 р.р. А.К.Нартовим були створені найбільш значні його винаходи: верстат для свердління гармат (1738 р.), швидкострільна мортирна батарея (1741 р.), удосконалені нові способи відливки гармат і закладення раковин у каналах стволів гармат, токарно-копіювальні верстати та інші механізми. А.К.Нартов проявив себе і як письменник, написавши твір «Театрум махинарум или Ясное зрелище махин», де докладно описані копіювально-токарні, токарні, гвинторізні, зуборізні, свердлильні верстати і преси з високою якістю ілюстрацій.
А. К.Нартов зіграв видатну роль у розвитку техніки монетної справи в Росії. Із 10 січня 1745 р. по 1 січня 1756 р. Нартов із помічниками повернули в строй 914 гармат, гаубиць і мортир. Окрім того, у цей час він створював і будівельну техніку, і нові конструкції шлюзових воріт (1747 р.). А.К.Нартов приймав участь у створенні славнозвісних “єдинорогів” – гаубиць, що залишалися на озброєнні російських фортець до початку ст. Помер Андрій Костянтинович Нартов 16 квітня 1756 р. в Петербурзі в чині статського радника.

Ключові слова


верстатобудування, Нартов

Посилання


1. Лапина М. А.К.Нартов – творец технического прогресса в России первой половины ХУІІІ века. [Електронний ресурс]: https://ruvera.ru/articles/ak_nartov

2. Загорский Ф.Н. Андрей Константинович Нартов. 1693-1756. Ленинград: Наука, 1969. 166 с.