Остання редакція: 2020-05-18
Анотація
УДК (07) 608.1/.6:347.77/.78
Гаврушкевич Н.В.
Литвин О.В.
кандидат технічних наук, доцент
КПІ ім. Ігоря Сікорського
ФОРМУВАННЯ СТАЛОЇ ТЕНДЕНЦІЇ РЕЄСТРАЦІЇ УКРАЇСЬКИХ ГЕОРГРАФІЧНИХ ЗАЗНАЧЕНЬ
В ЄС активно реєструються нові географічні зазначення, а з ними зростає й їхня продажна вартість. Так, з 2010 р. до 2017 р. сукупна продажна вартість європейських географічних зазначень (PGI/PDO) зросла на 37%. Частка географічних зазначень в продажній вартості харчового сектора ЄС складає близько 7% [1]. Процес реєстрації географічних зазначень в світі має сталий тренд на зростання, він не припиняється, незважаючи на те, що пандемія коронавірусу визвала сповільнення темпів розвитку всіх країн без виключення. Щоб переконатися у цьому, достатньо зазирнути та переглянути європейський реєстр географічних зазначень e -Ambrosia (https://ec.europa.eu/…/q…/geographical-indications-register/).
Е-Ambrosia - реєстр географічних зазначень ЄС складається з трьох розділів, а саме: винний, продовольчий регістр та регістр спиртних напоїв. Тобто пошук можна проводити по типу продукту, країні походження, по виду: PDO (protected designation of origin) - захищене вказівку місця походження, PGI (protected geographical indication) - захищене географічне зазначення і TSG (traditional specialities guaranteed) - гарантія традиційності, по назві продукту та його категорії, по статусу і даті реєстрації. Станом на 03.04.2020 р. Реєстр географічних зазначень ЄС містить 3713 позиції по різним країнам, категоріям продуктів та статусу [2].
На превеликий жаль, Україна в полі пошуку «Країна» цього переліку відсутня, що свідчить про необхідність активізувати роботу по реєстрації в ЄС вже зареєстрованих в Україні географічних зазначень (GI).
Аналіз останніх даних з Е-Ambrosia дає підставу стверджувати що світовий процес реєстрації географічних зазначень невпинно триває. Так, 01.04.2020 р. було зареєстровано німецьку заявку на реєстрацію ГЗ, яке в перекладі звучатиме приблизно як «шпреєвальдський холодець з огірками» (Spreewälder Gurkensülze), класс 1.2. «М’ясні продукти (варені, солоні, копчені і т.д.)». 31.03.2020 р. було зареєстровано французьке географічне зазначення «корсиканський ківі» (Kiwi de Corse), днем раніше – грецьке географічне зазначення «макрійська оливкова олія» (Elaiolado Makris).
Для алкогольних напоїв останні європейські географічні зазначення були зареєстровані 06.02.2020 р. лютого, це одразу два норвезькі продути. Це норвезький аквавіт (Norsk Akvavit), який виготовляється на основі картопляного спирту, а для виробництва норвезької водки (Norsk Vodka) використовують картоплю і зернові культури. Натомість географічне зазначення для вина востаннє було зареєстроване 22.03.2020 р. року, ним стало нідерландське Ахтерхук – Винтерсвейк.
Сучасний стан формування захищених географічних зазначень в Україні є вкрай зарегульованим та повільним. Нова редакція закону «Про охорону прав на зазначення походження товарів» (остання редакція від 01.01.2020 р.) наближає процедуру охорони географічних зазначень в Україні дл європейського рівня. Оптимізму надає також той факт, що в процес реєстрації географічних зазначень автентичних продуктів включились дрібні виробники та фермери через створення відповідних асоціацій [3]. Таких асоціацій на сьогоднішній день створено або планується створити близько десяти, серед них Асоціація виробників херсонського кавуна, Асоціація карпатських ватагів, Асоціація виробників традиційних карпатських високогірних сирів та ін.
Ключові слова: інтелектуальна власність, географічні зазначення, реєстрація, реєстр, асоціація.
Ключові слова
Посилання
2. Литвин, О. В. Набуття прав та реєстрація географічного зазначення походження товарів [Електронний ресурс]: навчальний посібник / О. В. Литвин ; КПІ ім. Ігоря Сікорського. – Електронні текстові дані (1 файл: 11,98 Мбайт). – Київ : КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2017. – 198 с. – Назва з екрана.
3. Литвин О.В., Гаврушкевич Н.В. Формування інституцій інноваційного використання географічних зазначень в Україні // Матеріали науково-практичної конференції «Створення, охорона, захист і комерціалізація об'єктів прав інтелектуальної власності» 26 квітня 2019. –Київ: КПІ ім.Ігоря Сікорського, Видавництво «Політехніка», 2019, с.24-28.