Наукові конференції України, Інновації молоді в машинобудуванні 2019

Розмір шрифту: 
CAM- системи для електроерозійної обробки
М. М. Побережець, В. В. Медведєв

Остання редакція: 2019-05-27

Анотація


Сучасна технологія механічної обробки конструкційних матеріалів досягла значних результатів, а металорізальні верстати, які виготовляються в наш час - високого ступеня вдосконалення і високої продуктивності та точності, що дозволяє з успіхом вирішувати різноманітні і складні завдання. Однак, стрімкий прогрес машинної, авіаційної, ракетної, атомної та електронної техніки, інструментального виробництва та приладобудування спонукав до створення в застосуванні матеріалів, механічна обробка яких може бути здійснена лише на превелику силу або взагалі не можлива. Під час їх обробки, стандартні способи виробництва поступово витісняються більш винятковими стратегіями, наприклад, обробка електроерозією, електрохімічна обробка, ультразвукова обробка та лазерна обробка. Інструментальне виробництво - можливо, найголовніша ланка технологічного ланцюжка на будь-якому промисловому підприємстві - вже неможливо уявити без широкого використання електроерозійного обладнання, необхідного для виготовлення різних елементів оснащення, інструменту, високоточних елементів і вузлів механізмів.

Технологію проволочної різки застосовують не один десяток років, і скільки ж років розроблюються і використовуються САМ-системи проектування управляючої програми для електроерозійної обробки. Проблем з підготовкою програм для двухкоординатного верстату не виникало, але з появою на ринку чотирьохкоординатних верстатів, які мають значно вищі можливості для виготовлення деталей складних форм при високих вимогах до якості і точності обробки. На даний час кількість цих верстатів в металообробній промисловості постійно росте, відповідно підвищується і роль САМ-систем. Дякуючи науково-технічному прогресу, в сучасному світі з’являються все нові і нові програмні засоби управління верстатами.

Одним з представників числового програмного керування є фірма SolidCAM. Компанія SolidCAM заснована Емілем Сомехом в 1984 році. Завдяки тому, що система SolidCAM вбудована в найбільш поширену системи тривимірного проектування - SolidWorks і Inventor - створюються передумови для інтенсивного розвитку і зміцнення провідних позицій цієї системи серед інших вбудованих CAM-систем.

Розглянемо більш докладно процес розробки програмного забезпечення для електроерозійної обробки за допомогою модуля SolidCAM. Модуль електроерозійної обробки SolidCAM дозволяє враховувати обробку профілів і конусів з постійними і змінними кутами, а також 4-вісні контури. Інтелектуальні алгоритми SolidCAM запобігають можливості падіння шматків матеріалу при автоматичній обробці виїмок.

Система SolidCAM забезпечує повний користувальницький контроль точок зупину, а також умов різання дроту в будь-якій точці профілю або конуса.

Особливості модуля електроерозійної обробки SolidCAM є:

- простий і швидкий користувальницький інтерфейс;

- програмування на основі твердотільної моделі;

- визначені користувачем схеми різання;

- зрозуміла структура програми.

Розглянемо ще одну CAM систему для розробки програм електроерозійної обробки складних поверхонь. Програмний комплекс Edgecam є одним з провідних рішень в області розробки керуючих програм для верстатів з ЧПК (САМ-систем). він дозволяє задовольняти потреби підприємств, що працюють в самих різноманітних галузях промисловості.

Edgecam Wire Erosion - модуль, розроблений компанією для електроерозійної обробки.

Модуль дозволяє створювати геометричні дані для обробки, і програмувати положення дроту двома різними способами.

Edgecam Wire Erosion визначає профілі та інформацію для обробки деталі ( «Design Intent»), а також створює траєкторію обробки. Ці данні використовуються для виведення керуючих програм дво- і чотирьохосевих верстатів з ЧПУ.

-2-осьовий - Дріт розташована вертикально, при цьому програмується дві координати (XY).

-4-осьовий - Обидва кінці дроту переміщаються незалежно один від одного, при цьому програмується одразу 4 координати - XY на нижньому кінці і UV на верхньому.

Ще однією CAM-системою розробки програм для проволочно-вирізного станка є Fikus Visualcam.

Базові можливості цієї системи:

-Працює, як модуль CimatronE і як окрема система;

-Зручний інтерфейс;

- CAD-функціональність;

-Прямий зв'язок з Cimatron;

-Автоматичне розпізнавання контурів;

-Технологічні шаблони обробки;

- 4Х-обробка по одному 2D-контуру;

-Синхронізація 3D-контуру;

-Трансформація траєкторії руху;

-Швидке редагування CAD-геометрії;

-Підтримка максимального кута для кожного станка;

-Програмування будь-яких станків.

Висновок: Застосування САМ-систем на етапі технологічної підготовки виробництва деталей методом ЕЕС обробки забезпечує підвищення продуктивності праці технолога і скорочує тривалість циклу технологічної підготовки виробництва. Трудомісткість розробленого програмного забезпечення, адаптації та супроводження системи за рахунок використання  може бути скорочена вдвічі.

Можливе використання САМ-системи не тільки як незалежного комп'ютерного середовища, забезпечуючи роботу технолога в автоматичному (діалоговому) режимі, але і як засіб навчання і підтримки технологічних рішень молодого фахівця при проектуванні ЕЕС обробки деталі.


Ключові слова


CAM-системи; електроерозійна обробка; SolidCAM; Edgecam; Fikus Visualcam

Посилання


1. Артамонов Б. А., Волков Ю. С., Дрожалова В. И. и др. Электрофизические и электрохимические методы обработки материалов: учеб. пособие: в 2-х томах. Т. 1. - М.: Высш. шк., 1983. - 247 с., ил.

2. Котельников А.А. CAD/CAM/CAE системы. – Курск: Юго-зап. гос. ун-т., 2014. – 336С.

3. Вагин Е.В. Программирование проволочных электроэрозионных и токарных станков с использованием Fikus Visualcam – 30С. – Режим доступа: https://docplayer.ru/53263184-Programmirovanie-provolochnyh-elektroerozionnyh-i-tokarnyh-stankov-s-ispolzovaniem-fikus-visualcam-vagin-e-v.html

4. EDGECAM Wire EDM – 2015 – Режим доступа: https://www.edgecam.com/edgecam-wire

5. Благодаров А. Мечты сбываются, или Как сказка стала былью. – САПР и графика, №1, 2006г. – Режим доступа: https://sapr.ru/article/14854