Остання редакція: 2019-05-27
Анотація
Технологію проволочної різки застосовують не один десяток років, і скільки ж років розроблюються і використовуються САМ-системи проектування управляючої програми для електроерозійної обробки. Проблем з підготовкою програм для двухкоординатного верстату не виникало, але з появою на ринку чотирьохкоординатних верстатів, які мають значно вищі можливості для виготовлення деталей складних форм при високих вимогах до якості і точності обробки. На даний час кількість цих верстатів в металообробній промисловості постійно росте, відповідно підвищується і роль САМ-систем. Дякуючи науково-технічному прогресу, в сучасному світі з’являються все нові і нові програмні засоби управління верстатами.
Одним з представників числового програмного керування є фірма SolidCAM. Компанія SolidCAM заснована Емілем Сомехом в 1984 році. Завдяки тому, що система SolidCAM вбудована в найбільш поширену системи тривимірного проектування - SolidWorks і Inventor - створюються передумови для інтенсивного розвитку і зміцнення провідних позицій цієї системи серед інших вбудованих CAM-систем.
Розглянемо більш докладно процес розробки програмного забезпечення для електроерозійної обробки за допомогою модуля SolidCAM. Модуль електроерозійної обробки SolidCAM дозволяє враховувати обробку профілів і конусів з постійними і змінними кутами, а також 4-вісні контури. Інтелектуальні алгоритми SolidCAM запобігають можливості падіння шматків матеріалу при автоматичній обробці виїмок.
Система SolidCAM забезпечує повний користувальницький контроль точок зупину, а також умов різання дроту в будь-якій точці профілю або конуса.
Особливості модуля електроерозійної обробки SolidCAM є:
- простий і швидкий користувальницький інтерфейс;
- програмування на основі твердотільної моделі;
- визначені користувачем схеми різання;
- зрозуміла структура програми.
Розглянемо ще одну CAM систему для розробки програм електроерозійної обробки складних поверхонь. Програмний комплекс Edgecam є одним з провідних рішень в області розробки керуючих програм для верстатів з ЧПК (САМ-систем). він дозволяє задовольняти потреби підприємств, що працюють в самих різноманітних галузях промисловості.
Edgecam Wire Erosion - модуль, розроблений компанією для електроерозійної обробки.
Модуль дозволяє створювати геометричні дані для обробки, і програмувати положення дроту двома різними способами.
Edgecam Wire Erosion визначає профілі та інформацію для обробки деталі ( «Design Intent»), а також створює траєкторію обробки. Ці данні використовуються для виведення керуючих програм дво- і чотирьохосевих верстатів з ЧПУ.
-2-осьовий - Дріт розташована вертикально, при цьому програмується дві координати (XY).
-4-осьовий - Обидва кінці дроту переміщаються незалежно один від одного, при цьому програмується одразу 4 координати - XY на нижньому кінці і UV на верхньому.
Ще однією CAM-системою розробки програм для проволочно-вирізного станка є Fikus Visualcam.
Базові можливості цієї системи:
-Працює, як модуль CimatronE і як окрема система;
-Зручний інтерфейс;
- CAD-функціональність;
-Прямий зв'язок з Cimatron;
-Автоматичне розпізнавання контурів;
-Технологічні шаблони обробки;
- 4Х-обробка по одному 2D-контуру;
-Синхронізація 3D-контуру;
-Трансформація траєкторії руху;
-Швидке редагування CAD-геометрії;
-Підтримка максимального кута для кожного станка;
-Програмування будь-яких станків.
Висновок: Застосування САМ-систем на етапі технологічної підготовки виробництва деталей методом ЕЕС обробки забезпечує підвищення продуктивності праці технолога і скорочує тривалість циклу технологічної підготовки виробництва. Трудомісткість розробленого програмного забезпечення, адаптації та супроводження системи за рахунок використання може бути скорочена вдвічі.
Можливе використання САМ-системи не тільки як незалежного комп'ютерного середовища, забезпечуючи роботу технолога в автоматичному (діалоговому) режимі, але і як засіб навчання і підтримки технологічних рішень молодого фахівця при проектуванні ЕЕС обробки деталі.
Ключові слова
Посилання
1. Артамонов Б. А., Волков Ю. С., Дрожалова В. И. и др. Электрофизические и электрохимические методы обработки материалов: учеб. пособие: в 2-х томах. Т. 1. - М.: Высш. шк., 1983. - 247 с., ил.
2. Котельников А.А. CAD/CAM/CAE системы. – Курск: Юго-зап. гос. ун-т., 2014. – 336С.
3. Вагин Е.В. Программирование проволочных электроэрозионных и токарных станков с использованием Fikus Visualcam – 30С. – Режим доступа: https://docplayer.ru/53263184-Programmirovanie-provolochnyh-elektroerozionnyh-i-tokarnyh-stankov-s-ispolzovaniem-fikus-visualcam-vagin-e-v.html
4. EDGECAM Wire EDM – 2015 – Режим доступа: https://www.edgecam.com/edgecam-wire
5. Благодаров А. Мечты сбываются, или Как сказка стала былью. – САПР и графика, №1, 2006г. – Режим доступа: https://sapr.ru/article/14854