Остання редакція: 2019-05-20
Анотація
В сучасній медицині на сьогоднішній день – є актуальним моделювання процесу хірургічного втручання перед початком операції, що дозволяє зменшити ризики та непередбачені ускладненя під час реабілітації. Також актуальним - є розробка нових матеріалів, що дозволять заміни ушкоджені ділянки кістки та матимуть аналогічні властивості, характеристики жорсткості та міцності. Для цього необхідно знати точні фізико-механічні характеристики різних частин людини.
Завданням цієї роботи є дослідження фізико-механічних властивостей різних кісток людини, що в подальшому допоможе більш точно проводити моделювання, та дасть правильний напрям для синтезу нових матеріалів.
В даній роботі проводилось дослідження губчастої кісткової тканини отриманої з різних зон стегнової кістки та з різних донорів, що дало можливість отримати більш загальні дані. Експеримент проводився на універсальній випробувальній машині TIRAtest-2151 в умовах стиску, на зразках стандартної геометрії.
За результатами досліджень отримано границю міцності для губчастої кісткової тканини та величину відносної деформації при максимальному навантаженні ї. Для кісткової тканини взятої із зони голівки ці значення знаходяться в діапазоні від 8,04 МПа до 20 МПа та від 12 % до 25%. Відповідно для зони шийки, границя міцності становить від 1,66 МПа до 2,15 МПа, а відносна деформація – від 19 до 25%. Для меншого вертілу значення границі міцності знаходяться в діапазоні від 4,37 МПа до 15,92 МПа при відносній деформації близько 20%. Також отримано залежність напруження від рівня пружно-пластичної деформації та модулі пружності.
Висновки.
В даній роботі отримано експериментальні результати, які у подальшому дадуть змогу створювати імпланти, системи та прилади, необхідні для зрощування кісток і вивчити механізми взаємодії кістки з імплантом. Також отримані результати дозволять проводити більш точне моделювання, більш наближені до дійсного та дасть можливість уявити процес синтезу нових матеріалів для заміни пошкодженої частини кістки.