Остання редакція: 2019-05-13
Анотація
Розробка нових типів оперативних втручань призводить до того, що створені біомеханічні системи (БМС) для ушкоджених кісток кінцівок та щелепи людини можуть бути технічно складними, багатокомпонентними за структурними елементами і унікальними за своїми конструкційними характеристиками, що визначаються особливостями клінічної ситуації у конкретного хворого.
Структура кісток нижньої щелепи людини має змінний поперечний перетин по всій її довжині [1]. Анатомічно складна будова кістки має явно виражені лінії жорсткості вздовж кісток, зубні чашки та кровеносні канали. З основних шарів нижньої щелепи можна виділити кортикальний та спонгіозний. Кортикальна кістка служить для сприйняття функціональних навантажень, а спонгіозна для їх рівномірного розподілу по довжині кісткового каналу.
В структурі конструкції зубів щелепи людини анатомічно виділяють коронкову частину (видима частина зуба), шийкову і корневу (знаходяться в щелепі). Всі зуби розташовані в кортикальних поглибленнях і утримуються за допомогою періодонтальних зв'язок, складних за структурою волокнистих тканин слугуючих для амортизації кінематичних переміщень зуба. За допомогою періодонтального зв'язкового апарату і рідинного вмісту її волокон корінь зуба і внутрішня кортикальна пластинка альвеоли щелеп максимально захищені від вертикальної і горизонтальної величини складової вектора силових перевантажень. Рецептори в тканинах пародонту дозволяють нормувати навантаження, створювану жувальними м'язами. Структурно виділяють наступні шари конструкції зуба: емаль, дентин, цемент, пульпа. Типи зубів в щелепі людини поділяють на різці, премоляри, моляри.
Основними біомеханічними вимогами [2] до конструкції зуба є:
– механічна міцність власне твердих тканин зуба; – зносостійкість робочої поверхні;
– стійка система кріплення тканин пародонта зубів і сприйняття ними опорних силових реакцій.
Мостові протези
Адгезивними мостовидними протезами називають такі конструкції, які фіксуються на опорних зубах за допомогою адгезивних систем або композиційних цементів. Як і класичні мостовидні протези, адгезивні складаються із проміжної частини та двох опорних елементів(вкладок). Для забезпечення необхідної жорсткості в конструкцію включають армуючі елементи. Армуючі елементи виготовляють із металу або волоконних систем композитних матеріалів. Коли сусідні з дефектом зуби мають каріозні порожнини, і ці порожнини прилягають до дефекту, то, видаливши карієс, ми отримуємо добре відпрепаровані ложе для так званої вкладки, на якій і кріпиться штучна коронка, відновлює видалений зуб.
Навантаження
Силові навантаження зуба/імплантата щелепи людини також представляють собою складний циклічний процес. Фізіологічно можливі варіанти силового навантаження зуба/дентального імплантату характеризується деформаціями розтягу- стиску, зсуву, згину та кручення, що приводять до складного виду напружено-деформованого стану кістки щелепи [1, 3].
Дослідження даних жувального циклу людини, що опубліковані в роботах [4], дозволило отримати статистичні дані про амплітудно-частотні силового навантаження щелепи. Вважається, що кожен індивід має в середньому три фази жування на день, кожна фаза триває 15 хвилин з частотою 60 циклів за хвилину (1 Гц). Це рівносильно 2700 жувальним циклам в день і приблизно 106 циклам в рік.Посилання
1. Маланчук В.О. Імітаційне комп’ютерне моделювання в щелепно-лицевій хірургії. / В.О. Маланчук, М.Г. Крищук, А.В. Копчак. // – К.: Видавничий дім «Асканія», 2013, 231с.
2. Мандзюк Т., Вовк В. Огляд проблем комп’ютерного моделювання біомеханічних систем у стоматології. Вісник Львів. Університету. Серія приклад. математ. та інформ. , 2008. Вип. 14., – C. 105 – 122.
3. Jurvelin J., Kiviranta I., Arokoski J., Tammi M., Helminen H. J. Indentation study of the biomechanical properties of articular cartilage in the canine knee. Engng Medicine. 1987, – pp. 15 – 22.
4. Binon P.P., McHugh M.J. The efect of eliminating implant/abutment rotational misfit on screw joint stability. Int J Prosthodont 1996; 9:511 – 9.